Türk Pokeri Nasıl Oynanır?

Türk pokeri nasıl oynanır sorusu internette poker oynamak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Türk pokeri diye bilinen oyun  32 ya da 36 kağıtla oynanır. Dört kişilik karede yediliye kadar kağıt vardır. Beş kişilik karede altılılar da 32 kağıda ilave edilir. Türk pokeri oyunu 28 kağıtla oynanır ya da yedililer çıkartılmaz, kağıt dörde bölünerek oyuna başlanır. Türk pokeri oyunun açılışında, oyuna girişte veya kağıt aldıktan sonra oyuncular istedikleri kadar arttırma rölans yapabilirler. Arttırmanın son haddi her oyuncunun oyun başında belirli bir miktar kav olmakla birlikte, genellikle oyun dışındaki kavının tamamı olan resti kadar olabilir, isteyen oyuncu oyun içinde el aralarında, kağıt dağıtılmadan once istediği kadar kav alabilir. Konuşmadan sonra eller açılır ve kağıdı en büyü olan oyuncu yere sürülmüş fişlerin tamamını alır. Rest çekilmişse restleşenlerden kağıdı daha küçük olanlar, karşıdaki oyuncunun önündeki miktarı karşılayacak kadar önündeki fişlerden verirler. Dışarıdan herhangi bir şey oyuna sürülmediyse sadece önündeki kadarını verir. Önündeki fişi azalan ve el başında hepsini yere sürerek pota katılan oyuncunun durumuna tapi denir. Tapinin oyunu açma hakkı yoktur. Kağıdı oyuna katılan oyuncular arasında en büyük kağıtsa sadece yere pot olarak konulan miktarı alır. Oyuna giren oyuncular tarafından sürülen fişleri ise ikinici büyük kağıdı çıkaran oyuncu kazanır. Oyuna öteki oyuncuların sürdüğü kadar fiş süremeyen oyuncu da bir çeşit tapidir. Kağıdı üstünse öteki oyucunların herbirinden sürdükleri miktarlardan sadece kendi sürdüğü kadarını alır, geri kalanını ise ikinici büyük kağıda sahip olan alır.

Türk Pokeri Oyun Kuralları

Türk pokeri oyun kuralları sorulduğunda oyunun kurallarının her poker oyunundaki disiplinler gibi işlediği cevaplanacaktır. Türk pokeri oynanırken iki kişi ile oynanıyor ise 24 kart kullanılmaktadır.

3 kişi ile oynandığında 28 kart kullanılır. Oyun 4 kişi arasında oynandığı zaman 32 kart kullanılır. 5 kişi ile oynandığı zaman 36 kart kullanılır. Oyunun kişi sayısına göre kullanım kart sayısı vardır. Dolayısı ile desteden de sürekli kişi sayısına göre çıkarılacak kartlar oyunun kuralı gereği belirlenmiştir. Oyun başladığında her oyuncuya beş kart dağıtılır. Oyun soldan ilerlediği için kartlar da soldan olacak şekilde dağıtılır. Kart dağıtıldıktan sonra oyunun ilk turu başlamış olur. Görme ve artırma işlemi başlar. Ardından kart değiştirme işlemi olur. Oyuncular ellerinin durumuna göre istediği kadar kart bırakır ve bu kartların yerine de kart çekerek ellerini en iyi beşli yapmaya çalışır. Bu şekilde eller devam eder. Masada iki kişi kalana kadar, bu şekilde oyun devam eder. Ardından iki kişide eli iyi olan açar ve karşı tarafında açmasını bekler. Eli iyi olan hangisi ise o oyunu kazanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir